A co tam u naszych absolwentów?

Zdaje się, że właśnie ruszył nowy rok akademicki. Większość naszych absolwentów zaczęła następny etap swojej kariery edukacyjnej. ZSTIO zostało zamienione na gmachy politechnik i uniwersytetów. Są też tacy, którym już sprzykrzyła się nauka i rozpoczęli zarabiać grube pieniądze, wkraczając na tory kariery zawodowej. Hmm, podwaliny mają dobre. Mówią na mieście, że ZSTIO to dobra szkoła:-)
Ostatnią grupą, o której należy wspomnieć to osoby, które zdecydowały się odroczyć naukę na jakiś czas i przenieść się na staże w Hiszpanii. Tak, jest to alternatywa, którą z pośród bytomskich szkół daje tylko ZSTIO!
Już pisaliśmy o tym, że są to absolwenci technikum informatycznego, że jest ich trzech, że stacjonują w Grenadzie, że staż trwa 10 tygodni. Teraz to oni w kilku słowach podzielą się swoimi wrażeniami. Do dzieła!

Na początek montażysta filmów i operator kamery:

abs2018-02s

Nazywam się Damian “Wado” Wadowski, mieszkam w Grenadzie, w południowej części Hiszpanii. Pracuje w studiu filmowym “StudioSur”. Z reguły w opisach tego typu rzeczy zaczynam od minusów, natomiast w tym przypadku nie mam od czego zacząć ;(. A tak poważnie na co tu narzekać… Trafiłem do firmy, która zajmuje się czymś, co jest moją wielką pasją, i to na poziomie profesjonalnym! W firmie wykonujemy przeróżne zlecenia, począwszy od nagrywania wykładów na studiach, przez filmy promocyjne, kończąc na współpracy z telewizją przy relacjach sportowych.
Zakres wykonywanych przeze mnie prac jest ogromny! Częściej od siedzenia w studiu, podróżuję po całej Andaluzji łapiąc piękno Hiszpanii przez obiektyw aparatu! Działamy na wysokiej klasy sprzęcie, za który można byłoby sobie kupić ogromną wille z basenem… Ani trochę nie oszczędzają na sprzęcie, przez co mogę doświadczyć bardzo wielu rozwiązań technicznych :D. Chłopaki ze studia są bardzo chętni do współpracy, co poświadcza chociażby to, że wyjeżdżam z nimi na 3 dni do Sewilli w ramach realizacji ogromnego wydarzenia sportowego. Realizuję także montaże materiałów, które były nagrywane przez moich współpracowników i przedstawiam gotowy projekt klientom. Najczęściej tak jak wspominałem, jest to Andaluzyjska Telewizja (RTVA).
Tak naprawdę można byłoby wymieniać i wymieniać. Już prawie połowa naszego pobytu, a ja już nie potrafię spamiętać wszystkich moich przeżyć haha! Wszystkich szczególnie zachęcam do angażowania się w tego typu projekty, ponieważ doświadczenie jakie płynie z takich przeżyć jest OGROMNE! Nie ma co się zastanawiać, sztab ludzi pracuje nad tym, żeby tego typu projekty dochodziły do skutku, a Wy małym nakładem pracy możecie z tego korzystać. Nie przegapcie tego! Pozdrawiam ze słonecznej Hiszpanii!… Damian 😀

No i nieco mniej wylewna relacja kolegów Damiana (pewnie dlatego, że zawaleni są pracą):

abs2018-03s

Nazywam się Patryk Tórz, razem z Michałem Wróbel, pracujemy w firmie PC-EXPRESS, w której zajmujemy się łapaniem Pokomenów… w sumie to nie tylko. W pracy przeważnie zajmujemy się komputerami, rozwiązujemy problemu ze sprzętem jak i z oprogramowaniem, jak to w serwisie…

Dużą styczność mamy także z urządzeniami peryferyjnymi oraz mobilnymi. Zajmujemy się także tworzeniem stron internetowych.
W serwisie pracujemy od 10-14 oraz od 16:30/17-20:30/21. W firmie rozmawiamy z szefem w języku angielskim oraz z innymi pracownikami po hiszpańsku (przynajmniej próbujemy).
Oczywiście każdy z nas nie myśli nawet o dacie powrotu, lepiej by było gdyby czas stanął w miejscu. Polecamy mobilność każdemu, kto chce wygrać życie.
Jeżeli mielibyśmy okazję przyjechać tutaj ponownie, jesteśmy pewni, że nie zastanawialibyśmy się dłużej niż dziesięć sekund. Niektórzy z nas nawet planują tutaj przyszłość.

Cóż, jak widać nie narzekają. Warto dodać, że wszyscy mieszkają razem w centrum miasta. Sami przygotowują posiłki, robią zakupy, sprzątają… prawdziwi mężczyźni XXI wieku.

Za dokładnie tydzień zamieszkają wraz z nimi nasi technicy odnawialnych źródeł energii, którzy gotują się już do odbycia dwutygodniowego kursu praktycznego.

A już dzisiaj z Sewilli przylatują nasi informatycy. Powinni być w Bytomiu jakoś przed północą. Sporo tych lotów ostatnio. Można powiedzieć, że poprzez działania mobilnościowe ZSTIO, rozwija się przemysł lotniczy. Dzięki nam piloci i stewardessy mają zagwarantowaną pracę:-)

Projekt „Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie w swoim zawodzie po zakończeniu edukacji” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ – Kształcenie i szkolenia zawodowe.