Ekonomiści i mechatronicy znowu za granicą

Rozpoczęły się miesięczne staże zawodowe dla klas trzecich ekonomicznych i mechatronicznych. Większość uczniów spędza je w kraju, ale są też tacy, którzy postanowili spróbować swoich sił na zachodzie Europy, konkretnie w Wielkiej Brytanii, korzystając oczywiście z dobrodziejstw programu Erasmus+. Miejscem docelowym w tym roku jest Preston, miasto w hrabstwie Lancashire, nieopodal Manchesteru, Liverpoolu oraz Blackpool.

Wszystko zaczęło się w zeszłą niedzielę ok. godz. 3:30 z rana, kiedy to cała piętnastka wyruszyła spod szkoły. Podróż była kilkuetapowa. Najpierw bus na lotnisko w Katowicach, potem lot do Frankfurtu, następnie do Manchesteru, żeby ostatecznie transportem naziemnym dojechać do Preston. Około godziny 17:00 wszyscy byli już ulokowani u host rodzin rozmieszczonych w różnych miejscach w Preston lub pobliskich miejscowościach. Każdy dostał kolację i mógł w końcu odpocząć po tym ciężkim dniu.

W poniedziałek z rana wszyscy bez wyjątku zostali rzuceni na głęboką wodę. Otóż, każdy z uczestników musiał dostać się do miejsca stażu. Nie było to takie proste. To przecież nowe miejsce, obowiązują tu inne zasady, w razie problemów trzeba pytać się tubylców używając języka angielskiego. Zdaje się, że wujek Google ze swoimi mapami stał się tutaj bardzo pomocny. Z pewnością był to najważniejszy dzień, pełen obaw, niepewności, lęku przed nieznanym. Na szczęście uczestnicy mobilności to nie byle kto, to osoby, które potrafią, a nawet lubią stawiać czoła wyzwaniom. Każdy dał radę, choć nie obyło się bez dziwnych sytuacji. Tak, czy owak, o to chodzi w tego typu projektach. Przełamanie barier, lęków w nowej rzeczywistości to jeden z głównych celów takich akcji.

Niestety, pogoda w Anglii jak na razie nie zachwyca. Jest tu cała gama różnych zjawisk atmosferycznych zmieniających się niespodziewanie i bardzo często. Deszcz jest na porządku dziennym, na szczęście nie pada przez cały czas. Wychodzi czasem słońce ale takie chwile to rzadkość. Do tego jest zimno. Odczuwalna temperatura to ok 1 stopień Celsjusza. Bluzy projektowe zamiast tradycyjnych koszulek to chyba jednak był dobry pomysł.

Niebawem kolejne wieści. Pozwólmy uczestnikom się trochę rozkręcić:-)

Zdjęcia z wyprawy jak zwykle będą sukcesywnie dokładane do szkolnego facebook’a.

Projekt „Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie w swoim zawodzie po zakończeniu edukacji” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ – Kształcenie i szkolenia zawodowe.